Credite neachitate la timp

2 decembrie 2019 446

Buna! Am mai multe credite la bănci, neachitate. Pot pleca peste hotare ca să le pot achita, n-am să am probleme la vamă? Ce mă așteaptă?

Jurist comments 2

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,
Nu puteti avea probleme la vama atata timp cat nu exista o hotarare judecatoreasca si subsecvent titlul executoriu la executor judecatoresc.

In acelasi timp va sugerez sa fiti la curent cu corespondenta ce poate fi trimisa de la creditori catre dvs pentru a va solicita incasarea datoriei.

3 decembrie 2019
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Sigur ca puteți pleca, dar ar fi bine sa comunicați băncii (în formă scrisă) modalitatea de a vă contacta: e-mail, viber, alte aplicații etc.
Altfel, vă puteți trezi cu surprize la revenirea în țară.

5 decembrie 2019