Credite neachitate si plecarea la munca in Israel

2 decembrie 2019 113

Buna! Vreau sa plec la munca in Israel. Pot sa-mi scot cazierul, daca am niste credite neachitate si am judecata? Mentionez ca n-am interdictie. Vreau sa plec ca sa pot intoarce creditele.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu are nicio legatura faptul ca aveti credite si procese de judecata, cu dreptul la libera circulatie.
Interdicia de a parasi tara este o masura exceptionala, ce se aplica in cazuri extrem de rare, atunci cind exista o hotarire judecatoreasca definitiva impotriva Dvs privind incasarea unor sume,... mai detaliat si exista o procedura de executare silita, si este necesara prezenta Dvs pentru executarea titlului executoriu.
Interdicita de a parasi tara se aplica doar de catre instanta de judecata.

2 decembrie 2019