Credite nebancare și modificările privind plafonarea penalităților

22 iulie 2022 71

Bună ziua. În cazul în care creditul nebancar a fost contractat înainte de ultimile modificări privind plafonarea penalităților, dar termenul contractului încă nu s-a încheiat, noile modificări se aplică cumva asupra contractului menționat? Putem cere o recalculare a dobânzilor și comisioanelor Și astfel de penalități fixe cum ar fi 30 % din suma restantă pentru rezelierea anticipată a contractului este legală? Sau orice alte servicii adăugatoare în afara de dobânzi nu ar trebui să depășească 0,04% pe zi suma restanță sau contractată?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Avocat

Da. Noile modificări se aplică și contractelor încheiate anterior, însă doar pentru ratele devenite scadente după 2 luni de la întrarea în vigoare a legii [29 mai 2022 -> 29 iulie 2022].
Legea nr. 93 din 7 aprilie 2022 pentru modificarea unor acte normative
Art. V. – (1)
în fond, limita legală... mai detaliat la DOBÂNDĂ este de 64.6% anual
ALTE COSTURI (DLI, penalități, comision etc. 0,04% pe zi de întârziere

Vedeți aici unele idei. https://www.youtube.com/watch?v=c3gFvVHc9ns

28 iulie 2022