Credite nerambursate

29 octombrie 2021 265

Buna ziua. Am luat mai multe credite de la companii de microfinantare. Nu am reusit sa le rambursez si acum sunt sunata de creditori si amenintata ca o sa vina acasa la mine, sau suna vecinele mele si le spun ca eu sunt narcomana. Eu am un copil de sapte ani si sunt insarcinata. Le-am spus ca nu am posibilitate sa achit acum, ca am mai luat credite de la ei si nu au fost probleme niciodata. Au dreptul sa vorbeasca cu mine asa? Daca ma dau in judecata, pot sa raman pe drumuri, insarcinata si cu copil minor?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Desigur ca nu au acest drept și acțiunile pot fi calificate ca ilegale și sancționate pentru aceasta puteți depune o plângere către creditor și inclusiv către Agenția pentru protecția consumatorilor.

Pentru recuperarea datoriilor sunt instrumentele legale pe care aceștia urmează sa le folosească ce implica timp, munca și cheltuielile iar... mai detaliat ei prin metodele respective de intimidare și amenințări încearcă sa sperie debitorii care ajung in situație de stare cu orice posibilitate sa achite.

1 noiembrie 2021