Credite nerambursate

6 decembrie 2022 154

Buna ziua. Am luate 2 credite - unul in marime de 12.000 lei (am rambursat 8.500) si al doilea in marime de 10.000 (am rambursat 9.500). Nu am putut achita ratele in continuare si de un an nu le mai achit. Recent m-au sunat colectorii si m-au anuntat ca am de achitat pentru primul credit 15.000 lei si pentru al doile 12.000. Eu nu am asa bani. Ce pot face? Mersi.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Mariana, puteți să verificați din ce sunt formate sumele respective de 15 și 12 mii. În caz că ele sunt nejustificate să vă calculați obligațiile precise și să le achitați pentru a nu mai crește sumele datorate ca dobîndă și penalități.
Ipotetic în cazul în care creditul a... mai detaliat fost contractat prin ianuarie 2020 rata dobânzii urma să fie maximum 30% anual.
- Pentru creditul de 10000 urma să restituiți într-un an 13000, în 2 ani 16000 dintre care 9500 deja ați achitat.
- Pentru creditul de 12000 urma să restituiți într-un an 13600, în 2 ani 17200 dintre care 8500 deja ați achitat.
Calculul este estimativ, desigur trebuie de văzut ce sume cît au fost restante și care este rata dobînzii.
Dacă creditul a fost contractat după 20.06.20 atunci art. 7 al LEGE Nr. 202 din 12-07-2013 privind contractele de credit pentru consumatori prevede că

Se interzice aplicarea oricăror plăți (inclusiv dobânzi, comisioane, taxe, penalități, dobânzi de întârziere şi orice alt tip de plăți) aferente unui contract de acordare a creditului pentru consumator pe un termen mai mic de 2 ani și/sau în care suma inițială debursată este de până la 50 de mii de lei (pentru linia de credit, valoarea de referință se va considera suma maximă stabilită în contractul de credit), a căror valoare totală să depășească valoarea debursată conform contractului respectiv sau valoarea de intrare a bunului în contractul de leasing financiar.

6 decembrie 2022