Credite nerambursate

19 iunie 2023 74

Bună ziua. Un membru al familiei are luate mai multe credite pe care nu le-a rambursat. Judecata a avut loc anul trecut, dar debitorul nu s-a prezentat în instanță. Titlurile executorii au ajuns la executori. Debitorul în prezent nu muncește, nu are mijloace bănești pe conturi (care au fost sechestrate) și nu deține bunuri imobile sau cote-părți în acestea etc. Care pot fi pașii următori din partea organelor și care pot fi consecințele? Pe portalul instanțelor nu văd să fie alte judecăți sau decizii. Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Vor sta sechestre pe toate conturile bancare.
Cînd va avea bani sau va dobîndi careva bunuri, executorul i le va sechestra.
Nu va putea procura nimic oficial pe numele său pentru că toate bunurile vor fi urmărite pînă nu vor fi achitate toate datoriile.

20 iunie 2023