Credite nerambursate, sechestru pe carduri

27 aprilie 2023 96

Buna ziua. Detin 3 carduri bancare, dar executorul judecatoresc a aplicat sechestru pe toate 3 din motiv ca am datorii la rambursarea catorva credite luate de la companii de microfinantare. Nu aveam bani pe acele carduri si acum imi arata un sold de -33.000 lei pe fiecare din acestea. Care pot fi consecintele?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Executorul judecătoresc este în drept să urmărească mijloacele băneşti aflate sau parvenite ulterior în instituţiile financiare pe conturile debitorului ori să aplice sechestru pe mijloacele băneşti care vor fi transferate în viitor.

Referitor la consecințe: când vor fi transferați bani pe card, aceștia vor fi sechestrați (adică blocarea acestor bani,... mai detaliat nefiind posibilă efectuarea tranzacțiilor cu aceștia, în limita datoriei, până la achitarea de către Dvs a datoriei).

28 aprilie 2023