Credite nerambusate

19 iulie 2023 3

Buna ziua. Am doua credite pe care nu reusesc sa le rambusez. Platesc cate 500 lei pe luna, atat cat pot. Colectori ma suna si spun ca suma este mica si trebuie sa achit 1.000 de lei lunar. Tot ei ma avertizeaza ca voi fi actionat in judecata daca nu ma conformez cererilor lor. Le-am spus ca am discutat cu un coleg de-al lor si acesta a spus sa achit cat pot, iar cand voi avea mai multi bani, voi achita mai mult, dar ei insista ca asa ceva nu este posibil. Ce pot sa fac in aceasta situatie?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Segiu, întrebarwe, la ziua de astăzi aveți contract cu colectorii, da sau nu ? Dinlipsa contractului, DVS sunteți în drept să nu achitați nici-un ban colectorilor. DVS sunteți în drept să verificați ce contract este încheiat cu creditorii și colectorii, dacă ultimii au dreptul să enițieze o acțiune în... mai detaliat instanța de judecată, tot e sub semnul întrebării. Activitatea colectorilo pe teritoriul țării este ilegală, ei nu sunt în drept să vă vizitezi acasă, la serviciu. În așa caz colectorii îmncalcă legislația penală, eu vă adcu la cunoștinți ce spune Codul penal Articolul 189. Şantajul
(1) Şantajul, adică cererea de a se transmite bunurile proprietarului, posesorului sau deţinătorului ori dreptul asupra acestora sau de a săvîrşi alte acţiuni cu caracter patrimonial, ameninţînd cu violenţă persoana, rudele sau apropiaţii acesteia, cu răspîndirea unor ştiri defăimătoare despre ele, cu deteriorarea sau cu distrugerea bunurilor proprietarului, posesorului, deţinătorului ori cu răpirea proprietarului, posesorului, deţinătorului, a rudelor sau a apropiaţilor acestora,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 750 la 950 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 3 la 5 ani.
(2) Şantajul săvîrşit:
b) de două sau mai multe persoane;
c) cu aplicarea violenţei nepericuloase pentru viaţă sau sănătate;
d) prin ameninţare cu moartea;
e) cu deteriorarea ori distrugerea bunurilor
f) împotriva donatorilor partidelor politice sau ai concurenţilor electorali.
se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 7 ani cu amendă în mărime de la 850 la 1350 unităţi convenţionale.
(3) Acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2):
a) săvîrşite de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală;
b) săvîrşite cu aplicarea armei sau a altor obiecte folosite în calitate de armă;
c) însoţite de violenţă periculoasă pentru viaţă sau sănătate;
d) săvîrşite cu deosebită cruzime;
e) urmate de dobîndirea bunurilor cerute;
f) soldate cu alte urmări grave,
se pedepsesc cu închisoare de la 7 la 10 ani cu amendă în mărime de la 1850 la 2350 unităţi convenţionale.
(4) Acţiunile prevăzute la alin.(1), (2) sau (3), însoţite de răpirea proprietarului, posesorului sau deţinătorului, a rudelor sau a apropiaţilor acestora,
se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 13 ani.
(5) Acţiunile prevăzute la alin. (1), (2), (3) sau (4) săvîrşite în proporţii mari
se pedepsesc cu închisoare de la 11 la 13 ani.
(6) Acţiunile prevăzute la alin. (1), (2), (3) sau (4) săvîrşite în proporţii deosebit de mari
se pedepsesc cu închisoare de la 13 la 15 ani.

20 iulie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Continuaţi să achitaţi cît puteţi.
Probabil deja sunteţi în întîrziere, indiferent de faptul cum şi cît achitaţi, creditorul are dreptul de a se adresa în judecată. Achitând în măsura posibilităţilor, veţi avea de achitat mai puţin taxa de stat şi onorariu executorului.

20 iulie 2023