Credite nerambusate

31 iulie 2023 5

Buna ziua. Am 2 credite nerambusate, datoriile se ridica la 48.000 lei. Achit datoriile pentru ambele pe un cont rezdrvat de colectori. Achit cat pot. Pe data de 12.07.2023 am achitat 500 lei, dar peste doua zile colectorii m-au telefonat si au spus sa achit inca 1.500 lei, dar nu am posibilitatea. Colectorii o suna pe bunica mea si o santajeaza (ei au spus ca nu au telefonat, dar este o minciuna). Azi iarasi m-au sunat si au zis ca ma dau in judecata daca nu achit inca 15.00 lei. Le-am zis ca voi depune plangere la politie, pentru ca au incalcat art. 189 CP (Santaj) si art. 741 CC ( Date cu caracter personal). Au raspuns ca nu le pasa de plangerile mele si vor depune chiar azi dosarul in judecata. Ce ma asteapta in judecata si ce pot face in situatia descrisa?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
În judecată vă aşteaptă un proces civil care se va finaliza cu o hotărîre în care va fi indicată suma pe care trebuie să o achitaţi+ taxa de stat.
Ulterior dacă nu o să achitaţi datoriile, creditorul(rii) vor putea solicita executarea silită a hotărîrii care va adăuga cel puţin +10%... mai detaliat la suma datoriei.

1 august 2023
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, mai este o încălcare în acțiunele colectorilor prevăzută de Codul contravențional. Colectorii au procedat incorect cu DVS, v-au defaimat față de bunica și DVS sunteți să apelați cu o cerere oficial la poliție, în afară de celea menționate mai sus Articolul 741. Prelucrarea datelor cu... mai detaliat caracter personal cu încălcarea legislaţiei privind protecţia datelor cu caracter personal
(1) Nerespectarea cerinţelor faţă de asigurarea securităţii datelor cu caracter personal la prelucrarea lor în cadrul sistemelor informaţionale de date cu caracter personal
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.
(2) Prelucrarea datelor cu caracter personal fără notificarea şi/sau autorizarea organului de control în domeniul prelucrării datelor cu caracter personal, atunci cînd notificarea sau obţinerea autorizării este obligatorie, precum şi prelucrarea datelor cu caracter personal de un operator neînregistrat în modul stabilit
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.
(3) Încălcarea drepturilor subiectului datelor cu caracter personal de a fi informat, de acces la datele cu caracter personal, de intervenţie asupra datelor cu caracter personal, de opoziţie şi de a nu fi supus unei decizii individuale
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.
(4) Încălcarea regulilor de prelucrare, stocare şi utilizare a datelor cu caracter personal
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.
(5) Transmiterea transfrontalieră a datelor cu caracter personal cu încălcarea legislaţiei privind protecţia datelor cu caracter personal
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

2 august 2023
  • Avocat

Buna ziua, daca creditele au fost luate de la organizatii de microfinantare va sfatui sa analizati contractele minutios, s-ar putea sa aveti clauze abuzive care ar putea fi anulate de către instanța de judecată.

12 august 2023