Credite rambursate cu întârziere

3 august 2023 6

Bună ziua. În 2018 am luat niște credite, pe care nu le-am rambursat imediat, dar în 2021 am stins integral datoria, însă nu am păstrat bonurile. Acum creditorii pretind că aș avea datorii la ei, iar eu nu am probele menționate. Ce să fac?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Trebuie cumva să găsiţi bonurile care vor demonstra că au fost achitate toate sumele.
În caz contrar dacă se va ajunge în judecată nu o să puteţi demonstra că aţi achitat.

4 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, de regulă odată ce ați achitat integral datoria se eliberează un certificat de închidere a creditului. Prin urmare, verificați dacă a fost eliberat.
Puteți solicita de la creditor extrasul din 1 C cu privire la toate plățile intrate în contul creditorului. La fel, încercați să faceți rost de... mai detaliat dovezi privind plata integrală a creditului (ex. solicitați de la bancă de a vă prezenta plățile pe marginea creditului).
Dacă ei vor merge în instanță ei vor fi obligați să prezinte evoluția creditului și să demonstreze existența datoriei.
Pentru a vă consulta și îndrepta spre o soluție mai corectă avem nevoie de mai multe informații din partea Dvs.

4 august 2023