Creditorii pot să aplice sechestru pe mașina soției pentru o datorie de a mea?

4 octombrie 2023 3

Bună! Mi-a fost aplicat sechestru. Vreau să-i cumpăr soției o mașină. E posibil ca creditorii să aplice sechestru pe mașina în cauză?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Teodorm creditorul nu are așa atribuții, sechestru poate fi aplicată de executorul judecătoresc, după ce o să fie pronunțată o hotărâre de incasarea silită a datoriei, În cazul DVS chestiune a lungă, DVS sunteți în drept să procurați a/m, deoarece creditul a fost luat până la procurarea a/m, osă... mai detaliat fie greu să dovedească executorul, precum că a/m sa cumpărat din creditul râdicat de DVS.

5 octombrie 2023