Creditorul are dreptul în lipsa mea să intre în casă că sa ia din bunuri?

24 februarie 2024 3

Bună ziua. Am luat un credit în mărime de 11.000 pe care nu l-am rambursat. După care, împreună cu familia am plecat din Moldova. Recdent am fost anunțată că creditorul intenționează să meargă la mine acasă, împreună cu primarul și poliția, ca să ia din bunuri pentru a stinge datoria. Eu nu refuz să rambursez suma datorată, doar că imediat nu am bani, dar peste o lună sunt gata să achit datoria, cu tot cu penalități. În plus, creditorul mă amenința că mă va acționa în judecată și trebuie să fiu prezentă la ședințe. Eu le-am spus că nu pot veni în Moldova, dar mă amenință că voi fi dată în cautare și voi fi adusă cu forța. Este adevărat că au dreptul să mă dea în căutare și să mă aducă cu forța în Moldova? E posibil ca procesul să aibă loc în absența mea? Creditorul are dreptul să-mi distribuie poza pe Internet și să scrie că sunt dată în cautare și că mă ascund de judecată? Spuneți-mi, vă rog, la ce să mă aștept.

Jurist comments 2

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Tatiana, ar fi de dorit să nu ajungeți la etapa de judecată. Ar fi de dorit să achitați măcar o parte sau chiar datoria totală. În plus, ca să verifice toată informația, ar fi de dorit să vă adresați unui avocat care să verifice la ce etapă sunteți și să... mai detaliat întreprindă măsurile necesare. Dacă doriți, mă puteți contacta la 069992921.

25 februarie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua, rezultă că până în prezent încă nu este o hotărâre emisă de o instanța de judecată, prin care s-a dispus încasarea din contul dvs a sumei împrumutate. În cazul în care creditorul va depune o cerere de chemare în judecată, dvs veți fi informată de către instanța de... mai detaliat judecată. De obicei creditorii solicită nu doar restituirea sumei creditului, dar și a taxei de stat, a cheltuielilor judiciare. În cazul în care dvs nu vă veți putea prezenta la ședințe, sunteți în drept de a contracta un avocat, care vă va reprezenta interesele.
După cum s-a menționat și mai sus, pentru o soluție clară sunt necesare mai multe detalii. Mă puteți apela la nr. 069940453.

25 februarie 2024