Creditorul are dreptul sa deschida dosar penal?

15 decembrie 2023 3

Buna ziua. Sotul a luat un credit nebancar in marime de 7.000 lei. Nu l-a rambursat si a fost nevoit sa plece la munca peste hotare. Pe 5 decembrie am mai facut o plata de 800 de lei si i-am rugat sa astepte pana pe 25 decembrie, dar au refuzat. Am fost telefonata de o persoana care a spus ca va da dosarul la politie. Ce putem face? Creditorul are dreptul sa deschida dosar penal pentru aceasta datorie?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Iulia,

Persoana nu poate fi atrasa la raspundere penala in cazul in care nu-si respecta obligatiile civile asumate fata de la alta persoana.

Cei care au imprumutat bani incearca sa va sperie.

In cazul in care nu puteti restitui împrumutul sau il restituiți intarziat, persoana care a oferit banii cu inprumut se... mai detaliat poate adresa in instanța de judecată sa solicite incasarea sumei, iar dupa aceasta obține un titlu executoriu cu care se va adresa la un executor judecătoresc.
O astfel de procedură va lua cel putin 3-5 luni.

Succese!

16 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

...........oricine are dreptul de a depune o plângere penală, însă nu el hotărăște dacă se pornește sau nu urmărirea penală.....nu cred că ar avea temei la moment să invoce vreo infracțiune din datele comunicate de Dvs, dacă nu s-a comis vreo înșelăciune la luarea creditorului ...................nu cred că la moment,... mai detaliat când, posibil, nici nu există o hotărâre judecătorească privind încasarea unei sume de bani, pentru o datorie la un credit, pentru care s-au făcut unele achitări, va fi pornită urmărirea penală............să zicem că există o hotărâre judecătorească (care va fi pronunțată peste vreo 6 luni și pentru a deveni definitivă mai există posibilitatea de depunere a unui apel nemotivat care va lungi și mai mult rămânerea definitivă a hotărârii), va fi transmisă spre executare unui executor judecătoresc (va trece mult timp), chiar dacă se depune o plângere penală, procurorul poate refuza în pornirea urmăririi penale, mai ales că s-au făcut unele achitări ale creditului și se fac în continuare.............................cred că creditorul vă terorizează pentru a urgenta achitarea sumei.....

17 decembrie 2023