Creditorul m-a prevenit că mă dă în judecată

19 octombrie 2022 163

Buna ziua. Am un credit luat la o companie nebancara si de doua luni nu am achitat rata. Creditorul cere banii, sau mă dă în judecată. Care este procedura, ce termen imi va acorda instanta pentru a rambursa creditul? Poate altcineva sa achite in locul meu, dacă eu sunt peste hotare?

Jurist comments 2

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua d-l Ion! Da poate alt cineva in locul dvs., sa achite creditul. Mai bine sa anticipati cu judecata pentru ca mai multe cheltuieli veti avea.

20 octombrie 2022
  • Jurisconsult

Buna Ion,noi am vorbit pr mesajul DVS, eu ți-am publicat extrasul din Codul de procedură civilă, te mai interesează și alt ceva.

20 octombrie 2022