Creditorul pretinde că nu a primit banii rambursați de către debitor

19 august 2023 3

Bună ziua. O persoană a luat un credit în mărime de 10.000 lei, de la o companie nebancară, pe care l-a rambursat fără întârziere. Timp de jumatate de an după ce a rambursat în întregime creditul, nu s-a întâmplat nimic. Acum reprezentanții creditorului au început să o sune și să pretindă că persoana vizată are o datorie în mărime de 10.000 lei. Mai mult, le sună și le amenință pe rudele persoanei împrumutate și susțin că banii rambursați nu au ajuns la creditor. Prin urmare, i-au cerut să achite, în termen de câteva zile, toată suma, altfel datoria va crește la 31.180 lei. Ce se poate face în această situație?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, va pot ajuta insa sunt necesare mai multe detalii, contactati-ma pe email rotaru.help@gmail.com

21 august 2023
  • Jurisconsult

Buna Xenia, în cazul DVD ați nimerit peste niște escroci, Posibil DVS dețineți de bonurile de plată, încercați să vă deplasați la companie șă faceți un cact de verificare pentru a constat transferul din patea DVS și de ce banii n-ai ajuns la destinație, În cazul dat de implicat... mai detaliat banca prin care a avut loc transferul. DVS sunteți în drept să depuneți o cerere la poliție despre act de escrocherie.

21 august 2023