Creditorul vrea sa urmareasca automobilul pe care l-am pus in gaj

23 februarie 2024 3

Buna ziua. Am luat un credit la banca si am pus automobilul in gaj. Achit lunar, dar nu toata suma stabilita in contract. Prin urmare, creditorul a calculat penalitati. Recent, am primit o notificare precum ca executorul judecatoresc imi ridica automobilul. Ce pot face ca sa nu-mi ia automobilul si sa achit cat pot?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Natalia pentru ca executorul să înainteze la automobilul DVS, el trebuie să aibă la dispoziție titlu executoriu, adică judecata trebuie să pronunțe o hotărâre despre incasarea silită. Mai este o așa chestiune, când încă nu este pronunțată hotărârea, reclamantul, adică compania de creditare sau a ceia care v-a... mai detaliat prezentat a/m să ciară în judecată să fie emisă o încheiere pentru a evita înstrăinarea a/m, care mai apoi se trimite la executor. Eu vă propun să înaintați o cerere oficialî în adresa executorului pentru a face rost de documrntul în baza căruie el are drepturi asupra a/m DVS, asta pentru o claritate.

25 februarie 2024