Creste pensia alimentara daca copilul a implinit 3 ani?

2 iulie 2020 139

Buna! Eu primesc pensia alimentara pentru copil, care acum are 2 ani si 11 luni, dar pe 14 iulie implineste 3 anisori. Pana acum am primit pensia alimentara in marime de 750 lei lunar. Dupa implinirii varstei de 3 ani, pensia se mareste sau tot asa ramane 750 lei?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Valeria!

În cazul în care pensia de întreținere a fost stabilită sub formă de mărime fixă lunară atunci nu va crește de la sine. În acest caz este necesar să vă adresați instanței de judecată cu o cerere privind majorarea cuantumului pensiei de întreținere.

În situația în care pensia de întreținere... mai detaliat pentru copil este stabilită sub formă de 1/4 din salariul lunar și alte venitului ale tatălui, aceasta se va încasa reieșind din venitul net al acestuia.

Succes.

2 iulie 2020