Criteriile de modificare a salariilor?

25 iulie 2017 47

Angajatorul a promis ca dupa un an de munca salariul se majoreza cu 1.000 mdl. Din discutiile cu colegii noi angajati in aceeasi functie, cu aceleasi obligatii si raspundere, ei sunt rambursati cu un salariu mai mare decat al meu cu 1000 lei, adica salariu s-a marit, dar mie nu. Am depus cerere si mi s-a marit salariul cu 1.000 lei, la moment primesc salariu la fel cu cei noi angajati, cu toate ca eu muncesc de 19 luni, am cerut recalcularea si marirea salariului din data de cind s-a modificat salariul.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

modificarea salariului poate avea loc doar prin acordul angajatorului si al salariatului. Nu poate fi impus angajatorul sa accepte solicitarea Dvs de a fi marit salariul, doar daca in Contractul de munca nu este indicat altfel. Respectiv, daca in Contractul de munca este scris expres ca salariul va fi majorat... mai detaliat cu o mie lei dupa un an de munca, atunci angajatorul este obligat sa-l majoreze, lucru care inteleg ca l-a facut. Deja faptul ca si alti angajati noi primesc aceeasi remunerare - nu este un argument.

25 iulie 2017