Cu 7 ani in urma am intrat in tara cu o masina cu numere bulgaresti

5 septembrie 2019 369

Buna ziua. Cu 7 ani in urma am intrat in tara cu o masina cu numere bulgaresti. Masina a fost devamata in stanga Nistrului de un verisor de al meu. Mai tarziu, masina a fost vanduta si istoria ulterioara nu o cunosc. In august 2019 la vama am fost intrebat de colaboratorii serviciului vamal despre masina respectiva. Ce pot sa fac ca sa fie radiata de pe numele meu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Urma să scoateți auto de pe teritoriu MD, în cazul inamtricularii după cum ați enunțat, serviciu vamal nu primește careva informații în acest sens.
Incercati sa obțineți date despre devamare și să le prezentați la serviciu vamal, însă nu cred că vor avea careva efect.
La moment, puteți fi amendat cît și... mai detaliat obligat la plata contravalorii auto.

12 septembrie 2019