Cu cine pot lasa copilul de 12 ani daca plec din tara pe 3 luni?

29 iunie 2017 51

Buna ziua, vreau sa plec la munca peste hotare pe 3 luni, mama ingrijeste de tatal invalid si alte rude apropiate in apropiere nu am. Pot lasa o vecina sa-l ingrijeasca, ce act trebuie sa intaresc la notar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Zinaida,

Trebuie să vă adresați la autoritatea tutelară din regiunea dvs pentru a o institui pe vecina dvs în calitate de tutelă.

Tutela şi curatela se instituie de către autorităţile administraţiei publice locale, în termen de cel mult o lună din momentul primirii cererii respective, în baza avizului scris al... mai detaliat autorităţii tutelare.
Trebuie să știți că numirea tutorelui la copilul care a atins vîrsta de 10 ani se face numai cu acordul copilului, și totodată, dacă vecina dvs întrunește toate condiții pentru a putea fi instituită în calitate de Tutelă. Pentru aceasta citiți art. 143 alin. (4) din Codul Familiei.
( http://lex.justice.md/md/286119/ ).

29 iunie 2017