Cu cine vor rămâne copii?

7 august 2020 19

Bună! În caz de divorț, soțul poate să-mi ia copii minori, numai din cauza ca stau la gazdă? Am loc de muncă oficial, nu beau, nu ma droghezi si de 7 luni îmi întrețin copiii singură, fără ajutorul lui, El sta la părinții lui, ia copiii numai in weekend. Cu toate acestea, ma amenința că dacă dau la divorț, o să-mi ia copii, așa cum eu nu am locuință proprie. Chiar e posibil așa ceva?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Este posibil doar dacă soțul va convinge instanța de judecată că are condiții mai bune de trai pentru copii și le poate oferi inclusiv o educație mai bună.

Totuși, de regulă, copii minori rămân cu mama. Rareori instanța decide contrariul.

8 august 2020