Cu mașina pe alt nume in Republica Moldova

18 noiembrie 2017 341

Salut! Sunt cetățean român și doresc să merg cu mașina în Republica Moldova. Mașina este cu numere de Italia și este pe numele mamei. Vreau să știu dacă am nevoie de procură sau contract de comodat să pot merge cu mașina în Moldova, văzând că acolo nu poți conduce mașina fără procură dacă este pe numele altcuiva. In Italia este legal să conduci mașina altcuiva și bănuiesc că se aplică aceeași lege și în Moldova, având în vedere că mașina este înscrisă în IT se aplică legile italienești chiar dacă se merge cu ea într-o țară unde asta nu este legal. Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Deja și în RM nu este obligatorie procura sau un alt act care confirma dreptul de a conduce automobilul care nu vă aparține în urma unor modificari legislative din anul curent.

18 noiembrie 2017