Cu pisica în vacanță

26 februarie 2018 59

Salut! Vreau să plec în vacanță pe 2 luni și să-mi iau pisica cu mine. De ce documente am nevoie? M-am adresat la atâți juriști și nimeni nu știe.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Mihaela,

În primul rând trebuie să vă adresați la subdiviziunea Agenției Naționale pentru Siguranță Alimentară (ANSA) la care sunteți atribuită.

De asemenea, ANSA are și o linie fierbinte 0 800 800 33.

În linii generale iată care sunt actele de care aveți nevoie:

-Paşaportul animalului de companie.
-Certificatul privind starea lui de... mai detaliat sănătate.
-Carnetul vaccinărilor.
-Permisul de export/import/transit

Atenție! Dacă v-ați pornit într-o călătorie spre o țară din Uniunea Europeană animalul trebuie să aibă un dispozitiv electronic (transponder) sau un tatuaj vizibil. Acest lucru se poate face la o clinică veterinară recomandată de către subdiviziunea ANSA.

De asemenea, este foarte important ca patrupedul să fi fost supus vaccinării contra rabiei. Pentru aceasta lui i se va lua o probă de sânge cu scopul titrării anticorpilor de protecţie întru verificarea eficacităţii vaccinării antirabile.

Acest test poate fi realizat la cel puţin 30 zile de la vaccinare şi cu 3 luni înainte de momentul călătoriei la un laborator autorizat de Comisia Europeană. Probele de sânge sunt luate la subdiviziunile ANSA dar ulterior trimise la laboratoarele acreditate.

Încă ceva ce trebuie să știți este că dacă ”micuțul” încă nu a împlinit 7 luni, nu-l veți putea transporta, întrucât nu-l veți putea vaccina contra rabiei.

Dacă intenționați să călătoriți cu avionul, compania Air Moldova informează că cel mai bine este să declarați agentului de vânzări de bilete despre intenţia de a transporta animale în timpul procurării biletului.

Pentru transporatrea animalelor se percepe o taxa de 40 euro. Masa admisibilă a containerului nu trebuie să depăşească 8 kg, suma dimensiunilor fiind de 115 de cm (25 x 40 x 50).

În acest sens trebuie să semnați o declarație specială prin care vă asumați toată responsabilitatea transporatrea patrupedului. Compania aeriana nu poartă raspundere pentru vătamarea, pierderea, înbolnavirea sau moartea animalului transportat, precum și pentru pentru neacceptarea acestuia la destinaţia transportată sau în puctul de tranzitare spre destinaţia transportată.

Dacă vă asumați toată răspunderea, iată condițiile pe care trebuie să le respectați în timpul călătoriei:

Animalul:

trebuie să fie curat, sănătos, inofensiv
să nu fie gestant (gravidă)
să nu deranjeze pasagerii
să fie rezervat cu cel puțin 24 de ore înainte de zbor , indicțndu-se codul special al transponderului, greutatea şi dimensiunile containerului
trebuie să se găsească într-un container adecvat, trebuie să poată să stea în poziţie naturală în picioare, să poată să se întoarcă, să se culce (cu excepţia animalelor Ghid )
trebuie transportat în cabină şi nu în cala pentru bagaj

Important! În legătură cu condiţiile speciale de transportare a animalelor în Marea Britanie și Irlanda, Air Moldova nu acceptă animale pe cursele cu destinaţia spre/din aceste țări.

In cazurile de transpoartare a animalelor îți recomandăm să consulți serviciul veterinar Aeroportului Chişinău înainte de zbor:

(+ 373 22) 52-54-89

Informație suplimentară găsiți aici: ( https://www.airmoldova.md/pets-transportation-ro/ ) sau pe site-ul companiei cu care intenționați să călătoriți, totuși în dependență și de transportul care urmează să-l alegeți.

O zi bună.

26 februarie 2018