Cu privire la adresarea în judecată

25 septembrie 2018 92

Pot depune eu personal, fără avocat, cererea de chemare în judecată privind concedierea ilegală şi reîncadrarea în muncă? Avocatul va fi prezent în şedinţa de judecată. Cum se poate depune Cerere de chemare în judecată prin intermediul Programului Integrat de Gestionare a Dosarelor (PIGD)?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
sigur sunteți în drept de a depune cererea din nume propriu, cît și să vă apărați interesele desinestătător, dacă considerați posibil.
Apel la avocat se face în caz că nu cunoașteți ce ar fi bine de făcut și termenii de respectat, plus lipsa timpului disponibil.

pentru această formă de acțiune luați... mai detaliat în calcul necesitatea de a respecta termenele de adresare în judecată, contrar, va fi o pierdere de timp, fiți precaut.

Cît privește depunerea cererii în forma solicitată, vă referiți la noile modificări a CPC?
sistemul nu e funcțional în totalitate, cît și sunt rigori specifice, în acest sens studiați CPC, așa că acțiunea urmează a fi înaintată prin intermediul cancelariei instnței.

25 septembrie 2018