Cu privire la conditiile de păstrare a bunurilor materiale în depozite

21 martie 2018 128

S-au primit bunuri din domeniul tehnicii IT si radioelectronicii, este nevoie de a le depozita. Acoperisul incăperii este o parte deteriorat și cind plouă apare umezeală. Este oare corect ca să se depoziteze astfel de bunuri in astfel de incăpere chiar si dacă vor fi puse in safeu. As fi vrut să aflu poate sunt niste norme sau reguli de păstrare a acestor bunuri materiale.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Elena,

Codul civil la art. 1089 prevede expres obligația depozitarului de păstrare a bunului și anume:

Articolul 1089. Obligaţia de păstrare a bunului
(1) În cadrul depozitului cu titlu oneros, depozitarul este obligat să se îngrijească de integritatea bunului primit cu prudenţa şi diligenţa unui bun... mai detaliat profesionist.
(2) În cazul în care depozitul are titlu gratuit, depozitarul este obligat să se îngrijească de integritatea bunului ca de propriul bun.

Articolul 1095. Obligaţiunea de restituire
(1) Depozitarul este obligat să restituie bunul în starea în care se află la momentul restituirii.

Articolul 1093. Modificarea condiţiilor de depozitare
(1) Depozitarul are dreptul să modifice, după caz, condiţiile de depozitare numai după ce l-a înştiinţat pe deponent şi a obţinut încuviinţarea lui. De asemenea, depozitarul trebuie să-l informeze pe deponent despre confiscarea sau realizarea unor drepturi ale terţilor asupra bunului depozitat.
(2) În cazul în care modificarea condiţiilor depozitului este strict necesară pentru înlăturarea riscului de distrugere, pierdere sau deteriorare a bunului, depozitarul este în drept să modifice modul, locul şi alte condiţii de păstrare fără a cere deponentului încuviinţarea.

În cazul dvs, urmează să invocați depozitarului acest cadru normativ și să solicitați un alt depozit unde nu vor fi afectate caracteristicile bunurilor deoarece acestea necesită o depozitare corectă, deobicei, acest fapt este scris chiar în caracteristicile sau descrierea bunurilor și anume cum, unde etc acestea trebuiec depozitate sau păstrate pentru folosință.

23 martie 2018