Cu privire la eliberarea din funcție

6 august 2018 83

În cazul cînd am fost eliberată de serviciu ilegal, care este termenul de prescripție pentru adresare în judecată. Am fost eliberată din funcție din data de 11.06.2018.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Co­dul muncii prevede două termene diferite de prescripţie, iar aplicativ speței dvs este termenul de trei luni, de la data când salariatul a aflat sau trebuia să afle despre încălcarea dreptului său.

Ín punctul 6 din Hotărârea Cur­ţii Supreme de Justiţie nr. 12 din 2005 este explicat că termenul... mai detaliat de prescripţie de 3 luni pentru solu­ţionarea litigiului individual de muncă ce rezultă nemijlocit din încetarea contractului individual de muncă, se va calcula din ziua în care ordinul a fost adus la cunoş­tinţa salariatului contra semnătură, din ziua eliberării carnetului de muncă, având temeiurile concedi­erii înscrise sau din ziua constatării refuzului salariatului de a lua cu­noştinţă de ordinul de concediere pentru a semna ori a primi carne­tul de muncă. În cazul în care nu este prezentă nici una din situaţiile enumerate, termenul se va calcula în baza principiului general – din momentul în care salariatul a aflat sau trebuia să afle despre încălcarea dreptului (art. 272 alin. (1) CC).

Dacă ați depășit perioada de adresare în judecată exista posibilitatea de repunere în termen.

7 august 2018