Cu privire la eliberarea ilegală din funcție

6 septembrie 2018 92

1. Care este termenul de depunere în judecată a cererii de chemare în judecată pentru soluționarea litigiului individual de muncă cu privire la recuperarea prejudiciului material cauzat de către angajator și restabilirea în funcție?

2. Explicați-mi, vă rog, ce inseamna repunere în termen, în caz că am depășit perioada de adresare în judecată?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Termenele sunt diferite pentru solicitarile menționate
Articolul 355. Examinarea cererii privind soluţionarea
litigiului individual de muncă
(1)... mai detaliat Cererea privind soluţionarea litigiului individual de muncă se depune în instanţa de judecată:
a) în termen de 3 luni de la data cînd salariatul a aflat sau trebuia să afle despre încălcarea dreptului său;
[Art.355 al.(1), lit.a) modificată prin LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
b) în termen de 3 ani de la data apariţiei dreptului respectiv al salariatului, în situaţia în care obiectul litigiului constă în plata unor drepturi salariale sau de altă natură, ce i se cuvin salariatului.
(2) Cererile depuse cu omiterea, din motive întemeiate, a termenelor prevăzute la alin.(1) pot fi repuse în termen de instanţa de judecată

Repunerea este o solicitare
probată față de instanță prin care se demonstrează impoaibilitatea depunerii în termen a cererii, pentru a considera cererea depusă în termenii sus indicați, contrar acțiunea va fi respinsă pe motiv de nerespectare a termenelor de adresare.

6 septembrie 2018