Cu privire la filmarea in locuri publice

16 iunie 2018 746

Daca intru intr-un magazin (in care este interzisa filmarea printr-un abtibild sau printr-un semn etc.) si incep a filma produsele, pe mine, iar dupa ceva timp se apropie administratorul sau paznicul magazinului si imi spune ca filmarea este interzisa si ca eu nu am voie sa filmez, chiar daca orice magazin este un loc public (corect?). Pot oare eu sa filmez in orice magazin, fiind loc public si are cineva dreptul sa-mi interzica mie acest lucru?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alexandru,

In apropierea si in interiorul anumitor unitati,inclusiv comerciale atat timp cat intri pe spatiul lor inseamna ca esti de acord cu termenii si conditiile impuse de ei,respectiv fotografierea filmarea/interzisa
Spatiul magazinului este proprietarea respectivei firme.
Daca patronul/administratorul nu permit sa se filmeze, clientii au obligatia sa respecte conditiile... mai detaliat impuse in cadrul unitatii respective
Este situatie similara muzeelor,unitatilor speciale=militare,aeroporturilor,etc

Urmând acest fir logic se absoarbe idea că spațiul comercial este un spațiu public, totodată această restricție este întemeiată în baza mai multor argumente cum ar fi chestiuni de concurență, totodată se interzice pentru a nu aduce atingere vieții private prin înregistrarea de imagini/video într-un spațiu privat fara acordul proprietarului/posesorului legal. Pe lângă toate aceste circumstanțe restricțiile impuse de magazine sunt pentru a nu dăuna imaginii magazinului printr-o poză /video făcută de client.

Sper că am fost clar în sensul celor întrebate, or adresați mai jos neclaritățile avute. Succes.

16 iunie 2018