Cu privire la incalcarea dreptului la studii

20 iulie 2017 18

Buna ziua, ma numesc Gheorghe. Am primit o scrisoare cu privire la faptul ca pe data de 26 iulie trebuie sa fiu incorporat in fortele armate, insa eu predau documentele la UTM pe data de 24, iar raspunsul vine abia pe data de 4. Ce as putea face in cazul dat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
În conformitate cu LEGE Nr. 1245 din 18.07.2002 cu privire la pregătirea cetăţenilor pentru apăra și anume art. 31 puteți solicita amînarea încorporării în serviciul militar, motivând că doriți și ați depus documentele pentru continuarea studiilor la UTM.
Adresarea o faceți către preşedintele sau viceprim-ministru Comisiei de Stat pentru... mai detaliat Încorporare.
Mult succes!!!

25 iulie 2017