Cu privire la Indemnizatie pentru îngrijirea copilului pina la 3 ani

27 iulie 2018 59

Functionar public cu statut special a ieșit în concediu pentru îngrijirea copilului pina la vârsta de 3 ani (știm că perioada de pină la 3 ani merge în stagiu de cotizare) dar suma Indemnizatiei pt îngrijirea copilului achitate din bugetul de stat nu va micșora mărimea pensiei (așa cum sotul iese la pensie peste 5 ani)? Mai pe scurt vorbind, vreau sa stiu dacă cumva suferă mărimea pensiei (a soțului) în urma acordării concediului partial plătit pina la vârsta de 3 ani?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Liuba,

Nu afectează concediul pentru îngrijirea copilului nicidecum cuantumul mărimii pensiei !

30 iulie 2018