Cu privire la reorganizare

21 martie 2018 36

Are loc reorganizarea prin fuziunea a doua intreprinderi. In cazul in care intreprinderea este inregistrata, care este procedura serviciului personal? Cine face preavizarea personalului la intreprinderea de baza? Dar la intreprinderile care sunt absorbite?

Jurist comments 1

Gheorghe Iudin
  • Avocat

Buna ziua,
Fiecare administratie isi preavizeaza propriii angajati.
Daca se stie cum va arata structura statelor de personal dupa reorganizare (dar ea trebuie stiuta), ea se aproba de administratia companiei absobante, se aduce la cunostinta tutoro angajatilor, inclusiv ale companiilor absorbite, dar se indica ca ea va intra in vigoare după finisarea... mai detaliat reorganizarii.
Intre timp, se preavizeaza angajatii despre transferul viitor in noile functii, iar daca se fac reduceri de cadre, atunci se merge pe procedura art. 88 din Codul muncii.

Succes!

21 martie 2018