Cu privire la sechestrul contului bancar al I. I.

11 august 2020 47

Daca I. I. a fost lichidata, trebuie sau nu sa fie ridicat sechestrul conturilor din banca ale persoanei fizice, care a fost administratorul I. I.?

Jurist comments 1

Triboi Mihai
  • Jurisconsult

Bună ziua Oleg!
Întreprinderea individuală nu este persoană juridică şi se prezintă în cadrul raporturilor de drept ca persoană fizică întreprinzător individual. Patrimoniul întreprinderii individuale este inseparabil de bunurile persoanele ale antreprenorului.
Antreprenorul-posesor al întreprinderii individuale poartă răspundere nelimitată pentru obligaţiile acesteia cu întreg patrimoniul său, chiar și după lichidare. Prin urmare,... mai detaliat contul antreprenorului va rămâne sub sechestru chiar și după lichidarea II.

11 august 2020