Cu referire la amnistie

18 august 2022 74

Bună ziua. În cazul în care am statut de învinuit în cadrul unui procesul penal pornit în temeiul art. 149 CP (infracțiune mai puțin gravă), pot invoca încetarea procesului penal în legătură cu amnistia din 2021? În cazul în care partea vătămată se va adresa în ordine civilă pentru recuperarea prejudiciului moral, cum va aprecia instanța această cerere dacă va fi intervenit amnistia? Nu se va considera ca și cum am recunoscut vina? Totodată, vin cu întrebarea - ce termen de aplicare are amnistia?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Ion, eu răspund la a 2 întrebare, termenul de prescripție pe cazul de amnistie e 6 luni din momentul intrării în vigoare a prezente legi. Puteți încerca să faceți trimitere la Lega cu privire la amnistie, am o întrebare ce face avocatul DVS?

19 august 2022
Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Stimate Domnul Grigoraș!
Vă rog să nu induceți în eroare persoana. De unde ați luat, că termenul de prescripție pe cazul de amnistie e 6 luni din momentul intrării în vigoare a prezente legi ?
Așa ceva nu este !!!

La prima întrebare adresată de Domnul Ion răspunsul este ... mai detaliat - Da, se aplică amnistia și se încetează procesul penal prin aplicarea amnistiei pentru săvîrșirea infracțiunii prevăzute de art.149 CP RM, temeiul - art.(2) alin.(1) și (3) din Lege 243 din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova.
Încetarea procesului prin amnistie - nu înseamnă că ați recunoscut vinovăția. Această doar înseamnă că folosindu-se de drepturi procesuale, prin admiterea Cererii de amnstie a fost înlăturată răspunderea penală.
Conform art.275 pct.4) din Codul de procedură penală al RM, urmărirea penală dacă a fost pornită, nu poate fi efectuată, şi va fi încetată în cazurile în care a intervenit amnistia

19 august 2022