Cui aparține apartamentul?

4 iulie 2019 100

Bună ziua. Apartamentul părinților a fost privatizat în 1989, unde figurau părinții și noi, ambii copii. În 1995, contractul a fost reînnoit, unde figurează doar tata, ca "cumpărător". Vreau să întreb dacă acest contract trebuie reînnoit din nou, dacă din 1995 el deja e ca proprietate privată? Și dacă el în acest contract are un prenume (Ivan), dar în restul actelor, buletin, certificat de naștere (Ion). Ce se întâmplă în acest caz cu apartamentul și cui de fapt aparține el? Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
pentru început urmează a vedea actele pentru o expunere sută la sută, există specifice ce nu se luau în calcul, inclusiv la înregistrarea imobilelor.
daca sa privatizat în componență de 4 coproprietari, așa și rămîne, nu se schimbă nimic, urmează a ridica un certificat de la direcția privatizare... mai detaliat care va identifica expres participanții la privatizare.
Acest certificat, de înregistrat la OCT dacă nu există această înscriere acolo, astfel veți fi identificați toți coproprietarii.
În privința numelui,se eliberează certificat de omologare și recunoaștere căeste vorba deuna și aceiași peroană.

4 iulie 2019