Cui îi revine moștenirea dacă persoana decedată nu are nici soție, nici copii?

29 mai 2020 90

Cui îi revine moștenirea unei mașini dacă persoana decedată nu are nici soție, nici copii? Proprietarul e decedat de vreo 6 ani, au rămas doar părinții si fraţii. Cine este moștenitor în acest caz? Si care este procedura?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pai moștenesc părinții sau fratiii, urmează să se adreseze cu certificatul ne deces la notar.

30 mai 2020
  • Jurisconsult

D-na Angela, colegul meu Vitalie nu e corect, DVS ați menționat, că persoana a decedat deja de 6 ani, în acest caz DVS trebue să vă adresați în instanță, mai precic motenitorii și instanța o să decidă cui o să-i revină automobilul, succese.

2 iunie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Pentru cei ce nu citesc codul civil enunț că dacă nu sunt rude de gradul întîi, atunci moștenitori pot fi rudele de gradul doi și trei, astfel Grigoraș citim și întrebarea, suna astfel " cine va moșteni daca nu sunt nici copii nici soție a decedatului" astfel răspunsul e corect.
Instanța... mai detaliat de judecată nu decide cine e moștenitor, și niciodată nu a făcut-o, în instanță se adresează potențialii succesori pentru a solicita restabilirea termenului de succesiune sau sa probeze acceptare succesiunii prin intrarea în posesie.

Astfel in instanta pentru a moșteni se va adresa părintele celui decedat, frații sau alte rude în dependență de gradul de rudenie mai înaintat.
Grigoraș ai grija la întrebări și citește codul pină a enunță despre greșală cuiva.

2 iunie 2020