Cui rămâne bunul imobil?

2 februarie 2022 83

Buna ziua. Mama a divorțat de tata acum 30 de ani. Eu sunt unicul lor copil. Bunul imobil al tatălui cui va rămâne? E posibil că rudele lui să facă careva acte pe numele lor asupra bunului imobil fara consimțământul meu? Țin să menționez că ei au fost cei care s-au implicat în ”petrecerea" lui pe ultimul drum.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Viorica, mama mai trăiește, dacă da, voi doi ați rămas moștenitori, dacă nu unica ești moștenitoare. Nimeni nu poate pretinde la averea DVS, nu importă au participat la ceremonia tatălui.

2 februarie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

depinde dacă tatăl a întocmit testament, dacă da, moștenește cel căruia i-a testat.........dacă nu există testament, deja merge vorba de moștenirea legală și notarul trebuie să vă invite dacă deschide procedură succesorală la cererea unui moștenitor legal.......conform legislației actuale, în vigoare din 01 martie 2019, dvs, în caz de lipsă... mai detaliat a testamentului, moșteniți conform legii, fără să existe termen de depunere a cererii de acceptare a moștenirii............vă puteți adresa la un notar pentru a verifica dacă tatăl a lăsat testament sau nu și dacă e deschisă procedură succesorală după decesul său..............dacă tatăl a decedat până la 01 martie 2019, atunci e altă situație........

2 februarie 2022