Cum aflăm dacă avem interdicție de a pleca peste hotare?

22 iulie 2024 0

Bună ziua. Împreună cu soția am revenit recent de peste hotare și vrem sa plecăm înapoi. Avem amenzi aplicate de pretura Buiucani, pe care nu le-am achitat pentru că nu știam de acestea. Puteți să ne ajutați, vă rugăm frumos, să aflăm dacă nu avem interdicție de a ieși din țară, dacă avem pașaport românesc?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, de dorit să apelați în scris și oficial la ambasada țării din care ați sosit cu întrerbarea, dacă asupra DVS există vreo interdicție aplicată de cineva, inclusiv de un oarecare executor. Ambasada tim de o lună o să vă comunice sau DVS sunteți în drept să vă duceți... mai detaliat la ambasadă și să verificați acest caz, dar de dorit să aveți cererea scrisă deja și o să vă fie clar ce și cum.

23 iulie 2024
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Sergiu, va pot ajuta, contactați-mă pe Watsapp +37360508487

24 iulie 2024