Cum aflu daca un semn este plasat legal, conform legislatiei?

21 octombrie 2020 15

Detin permis de port arma si conform legislatiei, nu pot intra cu arma in institutii publice, in mijloacele de transport naval sau aerian, precum si in alte locuri unde portul armei este interzis prin lege. Deci, intrebarea este cum aflu daca localul dat face parte din lista celor unde conform legislatiei este interzis portul armei? Spre exemplu, oricine poate pune un semn care sa interzica portul armei, daca doreste. Respectiv, cum aflu daca semnul dat este plasat legal, conform legislatiei?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Aceasta este politica institutiilor si prin urmare urmeaza sa va conformati deoarece deobicei spatiile comerciale etc sunt proprietate privata.

22 octombrie 2020