Cum am putea efectua transport contra cost ocazional cu autoturismul deoarece noi nu prestam servicii de taxi

8 octombrie 2018 134

Salut. Intreprinderea noastra presteaza servicii de agentie de turism si transport ocazional contra cost. Atunci cand dorim sa efectuam un transport de tip transfer turistic pentru vizitarea punctelor turistice sau chiar si contra cost pentru un grup mai mic de persoane (de 7-8 la numar), noi nu putem sa o facem deoarece atunci cand am depus cererea pentru a inregistra autoturismul aflat in locatiune la intreprinderea noastra in Registrul operatorilor de transport rutier, cei de la A.N.T.A. au raspuns prin scrisoare ca potrivit prevederilor art. 63, alin (1) al Codului prenotat: "Transportul rutier contra cost de persoane se poate realiza prin servicii regulate, regulate speciale si ocazionale numai cu autobuze/autocare, clasificate pe categorii de confort, si prin servicii de taxi-nimai cu autoturisme. Vehiculile rutiere vor fi echipate cu sisteme de pozitionare globala conectate la sistemul de management integrat administrat de Agentie". In acest context, nu exista temei legal pentru satisfacerea cererii noastre. Daca ne puteti ajuta in solutionarea problemei date si ne puteti sfatui cam cum am putea sa activam cu grupuri de 7-8 persoane (excluzand regimul de taxi) vom fi foarte recunoscatori.

Jurist comments 1

Igor Popa
  • Avocat

Există posibilitatea legală de a exclude aplicarea regimului de taxi, însă este necesar de consultat instituțiile responsabile din domeniu pentru a oferi o soluție deplină.

Astfel, sunt necesare întrunirea următoarelor condiții:

1. Autoturismul este înregistrat pe numele societății de turism;

2. Șoferul are statutul de angajat la compania de turism;

3. Nu se încasează bani pentru transport,... mai detaliat însă pot fi încasați pentru serviciile turistice.

Pentru mai mult detalii puteți contacta Serviciul de Suport Clienți pentru a stabili o întrevedere cu un avocat la nr. de tel 022 22 44 88.

10 octombrie 2018