Cum are loc procesul de vanzare a cotei parti dintr-o companie?

14 decembrie 2017 445

Suntem 2 fondatori a unei companii si am decis sa vand cota mea parte celuilalt co-fondator. Ce trebuie sa fac si de la ce sa incep?

Jurist comments 2

Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă societatea în cauză este un SRL, contractul trebuie autentificat notarial.
Vă adresaţi la un notar, care vă va consulta ce acte aveţi nevoie şi vă va informa despre modul în care urmează să înregistraţi transferul cotei în Registrul de stat al Persoanelor juridice.

15 decembrie 2017
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

1. Mai intai organizati Adunarea generala a fondatorilor, in urma careia sa intocmiti un Proces Verbal in care sa fie decisa vinderea cotei parti de la fondatorul x catre fondatorul y.
2. Intocmirea contractului propriu zis la notar.
3. Prezentarea actelor la Camera Inregistrarii de Stat pentru efectuarea modificarilor in Registrul Persoanelor... mai detaliat Juridice.

16 ianuarie 2018