Cum arendez un teren de la consiliul local sau stat?

6 ianuarie 2020 135

Buna ziua! Intentionez sa construiesc o spalatorie auto, pe un teren pe marginea drumului, care cel mai probabil este proprietate publica. Cum pot afla exact cine este proprietarul, iar in consecinta conditiile si pasii pentru a-l arenda? Pe ce perioada e recomandat de facut contractul in asemenia situatie si daca trebuie intai sa-mi deschid compania care va opera spalatoria sau pot actiona ca persoana fizica si mai apoi sa demarez celelalte proceduri? Multumesc!

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
pentru a începe procedura, urmează să vă adresați cu cerere către administrația publică locală în privința intenției de a arenda terenul, perioada contractului nu poate fi recomandată, totul depinde de intenția dumneavoastră. Totodată ar fi cazul să obțineți contractul de arendă direct pe persoana fizică sau juridică care va desfășura... mai detaliat activitate, contrar, dacă obțineți terenul ca pers fizică, și veți dori să o transmiteți persoanei juridice în sublocațiune, va fi necesar acordul administrației locale.
Totul depinde de caz, mai cu seamă de forma organizatorică în temeiul căreia doriți să activați, persoană fizică sau juridică.

9 ianuarie 2020

Multumesc pentru raspuns!
Nu stiam ca asemenia activitate se poate desfasura si ca persoana fizica.
Recomandati-mi va rog ceva legisltie care studiind-o m-ar putea ajuta sa inteleg exact unde pot incadra genul asta de activitate si ce implica fiecare forma orgnizatorica.
Si apropo de cele spuse mai sus!
Recomndati intai deschiderea firmei si apoi... mai detaliat demararea oricarui alt proces ca sa nu se complice lucrurile?

9 ianuarie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Drept legislație, Codul Civil, legea cu privire la antreprenoriat și întreprinderi, legea SRL.
Pe site asp.gov.md
Ar fi mai comod de a desfășura activitatea în calitate de entitate juridică, veți avea posibilitatea de a pune la cheltuieli anumite lucrări și cumpărături, cît și acțiuni legate de gestiune.
Sunt mai multe situații.

11 ianuarie 2020