Cum as putea primi pensia alimentara a copilului lunar de la un cetatean strain?

23 iulie 2017 62

Buna ziua. Am divortat de sotul meu dupa care lui i s-a stabilit sa achite pensia alimentara unui copil o patrime din veniturile sale lunare. Dinsul munceste in Italia dar resedinta de domiciliu o are in Romania. Titlul de executie eliberat de organele de drept din republica Moldova a fost legalizat si recunoscut si pe teritoriul Romaniei, el e instiintat in privinta acestui fapt, dar totusi nu achita pensia lunar si nu cit s-a hotarit. Nu mai stiu cum sa procedez mai departe. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Ziua Silvia,

În cazul în care părintele plătitor nu își onorează obligațiunea benevol în baza deciziei judecătorești, atunci al doilea părinte este în drept să apeleze la executorul judecătoresc, care la rândul său va lua măsurile de rigoare. Inițial, persoana va primi o scrisoare de înștiințare, precum că el trebuie... mai detaliat să achite pensia, lucru pentru care se oferă o perioadă anumită de timp. Dacă părintele continuă să se eschiveze de la plată, urmează măsurile coercitive. De menționat, că potrivit Codului Familiei, eschivarea de la plata pensiei de întreținere este un motiv pentru decădere din drepturile părintești.

23 iulie 2017