Cum aș putea s-o iau pe sora de 13 ani în tutelă?

18 decembrie 2020 25

Suntem trei surori (eu am 18 ani, o sora - 19 ani si alta 13) si nu am avut părinți de la vârsta de 5 ani, am trăit cu părinți adoptivi timp de 12 ani. Eu si sora mai mare acum suntem independente. Acum că am 18 ani, vreau so iau pe sora de 13 ani din familia adoptiva ca să trăiască cu mine și să am grijă de ea până ce se poate întreține singură. Ce trebuie să fac?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Diana, eu îți propun ce spune Codul familiei Articolul 143. Persoanele care pot fi numite tutori (curatori)

(1) Pot fi numiţi tutori (curatori) o singură persoană fizică sau soţul şi soţia împreună dacă nu se află în vreunul din cazurile de incompatibilitate prevăzute la alin. (4) şi... mai detaliat au consimţit expres.

(2) La numirea tutorelui (curatorului) se iau în considerare calităţile morale şi alte calităţi personale, posibilităţile candidatului de a-şi îndeplini obligaţiile de tutore (curator), relaţiile lui şi ale membrilor familiei lui cu copilul.

(3) Numirea tutorelui la copilul care a atins vîrsta de 10 ani se face numai cu acordul copilului.

(4) Nu poate fi numită tutore (curator) persoana:

a) minoră;

b) declarată incapabilă sau cu capacitate de exerciţiu limitată;

c) decăzută din drepturile părinteşti;

d) declarată incapabilă de a fi tutore (curator) din cauza stării de sănătate;

e) care a fost adoptator, dar adopţia a fost anulată din cauza exercitării necorespunzătoare a obligaţiilor de adoptator;

f) căreia i s-a restrîns exerciţiul unor drepturi politice sau civile, fie în temeiul legii, fie prin hotărîre judecătorească, precum şi persoana cu rele purtări;

g) ale cărei interese vin în conflict cu interesele persoanei puse sub tutelă (curatelă);

h) înlăturată, prin act autentic sau prin testament, de către părintele care exercita singur, pînă la momentul morţii, ocrotirea părintească;

i) care, exercitînd o tutelă (curatelă), a fost îndepărtată de la ea;

j) care suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;

k) care se află în relaţii de muncă cu instituţia în care este internat copilul asupra căruia se instituie tutela (curatela);

l) care nu are domiciliul pe teritoriul Republicii Moldova.Așadar, trebue de adresat o cerere la organul de tutelă din raza teritorială, unde locuește sora, să fie examinată.

19 decembrie 2020