Cum as putea sa ma intorc la postul pe care am lucrat?

2 iunie 2018 34

Buna ziua. M-am intors din concediu de maternitate inainte de termen si mi-au propus un post la alta uzina decat cea unde lucrez in prezent. Cum as putea sa ma intorc la uzina unde lucram? Ei mi-au zis ca e temporar si acum nu vor sa-mi dea postul la uzina unde lucram ci sa astept pana se elibereaza cineva.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andriana Brasoveanu
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

În momentul în care Dumneavoastră ați ieșit în concediu de materninate, Angajatorul a fost în drept de a angaja pe cineva în aceeași funcție în baza unui Contract individual de muncă pe o perioadă determinată,și anume pînă Dumneavoastră urmați să ieșiți din concediul de maternitate. Ținînd cont de faptul că... mai detaliat ați revenit la muncă înainte de termen, puteți să lucrați în alt post doar pînă copilul Dumneavoastră împlinește vîrsta de 3 ani, după care puteți solicita să lucrați în fosta funcție.Numai bine!

4 iunie 2018