Cum concediem un profesor daca scoala nu poate sa-i ofere ore norma didactica cu care a fost angajat?

20 aprilie 2018 58

Bună ziua. Fostul director a angajat un profesor cu norma didactică de 15 ore opţionale. Orele opţionale se repartizează în baza cererilor elevilor în fiecare an şcolar. Cum procedăm dacă elevii nu mai doresc să studieze disciplina opţională propusă (care se preda de 3 ani) şi fostul angajator nu a indicat termenul de angajare, pe perioadă determinată? Care este procedura de concediere?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pe tru a nu gîci, reieșind din faptul că este un domeniu specific, consultați situația la prima sursă adică inspecția muncii, atunci veți fi informat pe deplin
https://ism.gov.md/ro/content/contacte

7 septembrie 2018