Cum confirm ca bunurile nu-mi apartin mie si nu erau procurate de mine?

27 martie 2017 69

Am o datorie la banca, locuiesc la gazda, insa executorii judecatoresti au venit si pus sechestru pe bunuri pina nu intorc datoria. Cum pot confirma, ca nu-mi apartin mie bunurile sechestrate? Ma aflu la evidenta in casa parinteasca, dar acolo nu locuiesc de mult timp. La fel, au pus sechestru pe bunuri, cerind confirmare ca nu au fost procurate de mine.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
Trebuie să demonstreze că bunurile sechestrate nu aparțin ție, acea persoană căreia acele bunuri îi aparțin de drept.
Ridicarea sechestrului de pe acele bunuri se va face la cererea proprietarului bunurilor, conform art. 164 Cod de Executare:
Articolul 164. Apărarea drepturilor unor alte persoane
(1) Dacă o altă... mai detaliat persoană consideră că sechestrul a fost aplicat pe bunurile ce îi aparţin cu titlu de proprietate, ea poate intenta în procedură contencioasă o acţiune de ridicare a sechestrului.
(2) Prejudiciile cauzate ca urmare a anulării actului de sechestru, dacă nu rezultă din acţiunile debitorului prevăzute la art.44 alin.(3) din prezentul cod, sînt opozabile părţii care a solicitat aplicarea sechestrului, cu excepţia bunurilor dreptul de proprietate asupra cărora este supus înregistrării obligatorii de stat.
(3) Acţiunea de ridicare a sechestrului (radierea din actul de inventar) se intentează împotriva debitorului şi creditorului urmăritor. Dacă sechestrarea (inventarierea) bunurilor s-a făcut în temeiul unei hotărîri penale privind confiscarea bunurilor, persoana condamnată şi organul financiar respectiv vor figura în calitate de pîrît.

Teoretic, poate fi contestat și de către tine procesul-verbal de sechestru al executorului judecătoresc, dar va fi mai greu de demonstrat că nu îți aparțin bunurile, pentru că nu ai actele de propietate pe aceste bunuri mobile (facturi, cecuri, contracte, etc.).

*Acest răspuns nu are un caracter oficial, reprezentînd cu preponderență un sfat juridic personal și benevol al autorului.

28 martie 2017