Cum de aflat daca exista proceduri penale?

23 martie 2017 7338

Cum pot sa aflu daca am vreun dosar penal sau in judecata merge ceva sau vreo sentinta pe numele meu, daca eu nu sint in tara si pe adresa respectiva nu ajunge nici o instiintare? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
Poți afla dacă ești implicat în vreun proces de judecată, accesând: http://www.instante.justice.md
Pe acest portal poți găsi după Nume, la rubrica "Agenda ședințelor" de la fiecare instanță, informația despre cauzele civile, penale ori contravenționale în care ești sau ai fost implicat.
Cel mai bine ar fi să... mai detaliat începi de la pagina instanței de judecată din teritoriul unde ai avut ultimul domiciliu în țară.
Tot pe acest Portal, poți găsi Hotărârile judecătorești. Pentru aceasta, trebuie să introduci numărul dosarului pe care îl găsești din rubrica Agenda ședințelor.
Cu referire strict la antecedentele penale sau dosare penale în desfășurare - o soluție ar fi și obținerea cazierului judiciar. Nu sunt sigur, dar posibil să poată fi eliberat la Ambasada RM din țara în care te afli. Dacă nu, este nevoie să faci o procură la ambasadă prin care împuternicește o persoană de aici să solicite și să obțină cazierul pe numele tău.
Dacă în cazierul judiciar este indicat că "figurezi în Rrgistrul crimonologic", asta înseamnă că fie ai fost condamnat, fie ai statut de bănuit, învinuit sau inculpat în cadrul unui proces penal.

*Acest răspuns nu are un caracter oficial, reprezentînd cu preponderență un sfat juridic personal și benevol al autorului.

25 martie 2017