Cum de procedat?

17 februarie 2019 75

Tata are 2 saptamini de cand a decedat. Stiu ca timp de 6 luni trebuie de facut documentele: casa, cotele, masina, nr. de telefon chitanta de lumina, totul e scris pe.tata. Cum de procedat si din punct de.vedere financiar, pe cine e mai ieftin si usor de trecut totul - pe mama (sotia lui) ori pe fiica lui?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Vitalia,

În primul rând trebuie sa știți ca atât soția cât și copiii defunctului sunt moștenitori de gradul I și au dreptul la o cota parte egală din averea lăsată de defunct dacă, nu exista vreun testament.

Indiferent de câți moștenitori sunt prețul ar trebui sa fie cam același.
Preturile sunt... mai detaliat stabilite de lege.

17 februarie 2019