Cum desfac in Moldova o casatorie incheiata in Egipt?

15 decembrie 2016 221

Buna ziua, stimati juristi! Am o intrebare legata de divort. Pot sa divortez in RM, daca am fost casatorita in Cairo, Egipt si am un copil de 2 ani cu un cetatean egiptean? Cum pot cere alimentele?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
  • Student
  • Alte domenii

Bună seara, Alina !

În cazul dvs. instanța națională nu va admite cererea dvs. cu privire la desfacerea căsătoriei (dacă actualul soț mai este căsătorit cu cineva), deoarece faptul în sine contravine normelor dreptului privat internațional, și anume, ordinea publică și bunele moravuri, conform cărora, căsătoria dvs. cu cetățeanul egiptean, în... mai detaliat cazul stipulat mai sus - nu este recunoscută pe teritoriul Republicii Moldova.

Cu privire la încasarea pensiei pentru întreținerea copilului minor, în scopul dat urmează să depuneți o cerere în instanță, căreia, de această dată, instanța este obligată să-i dea curs, indiferent de nerecunoașterea căsătoriei sau cetățenia tatălui minorului.

Succes !

15 decembrie 2016
Ana Galus
  • Avocat

Stimata Alina,

In calitate de cetatean al Rep. Moldovei cu domiciliul in Moldova aveti dreptul sa solicitati desfacerea casatoriei in instantele din Moldova, chiar daca sotul este cetatean al Egiptului.

Insa, pentru inceput, este necesar sa obtineti recunoasterea pe teritoriul Moldovei a casatoriei incheiate peste hotare. Pentru aceasta trebuie sa aplicati apostila... mai detaliat pe certificatul de casatorie din Egipt, sa obtineti traducerea in romana (traducere pe care o veti legaliza notarial).

Dupa aceasta - va veti adresa la Oficiul Stare Civila pentru a transcrie certificatul de casatorie din Egipt. Informatii generale despre transciere gasiti aici http://starecivila.gov.md/ro/pages/transcriere.

In baza certificatului de casatorie transcris de OSC, depuneti cerece de desfacere a casatoriei, stabilire a domiciliului copilului minor, incasare a pensiei alimentare.

Dupa emiterea deciziei finale de catre instanta din Moldova, va trebui sa solicitati asistenta juridica in Egipt, pentru a trece la recunoasterea si executarea deciziei emise in Moldova pe teritoriul Egiptului.

Mult succes!

15 decembrie 2016
  • Student
  • Alte domenii

Dacă nu greșesc, dna. Alina a postat anterior această întrebare într-un grup de specialitate, în care dumneaei a subliniat faptul că ea este a doua soție (concomitent) a cetățeanului din Egipt.
Respectiv, fiind în prezența unui conflict de legi în timp și spațiu, consider necesară aplicarea prevederilor art.164 alin.(4) CF RM,... mai detaliat de asemenea art.1581 CC RM.

15 decembrie 2016
Ana Galus
  • Avocat

Situația intradevar se schimbă dacă este vorba despre a 2a sotie. Rămîne ca dna Alina să ne dea informație suplimentară dacă este cazul.

16 decembrie 2016