Cum divortam, dar avem credit ipotecar pe 15 ani si copil de 12 ani?

13 mai 2017 53

Doresc sa divortez. Avem un credit ipotecar pentru apartament pe 15 ani, am achitat 4 ani impreuna, acum sotul achita creditul, celelalte cheltueli le suport eu (care sunt de doua ori mai mari decat creditul), nu stiu cum sa procedez, cum se partajeaza acest credit in cazul ca eu dau la divort, creditul fiind pe numele meu, iar sotul fiind fidejisor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut. Creditul nu se partajeaza. Prin faptul ca sotul este fidejusor, ambii raspundeti in mod solidar in fata Bancii daca nu se achita creditul. Mai mult, in caz de litigiu, sotul la fel poate fi atras sa suporte cheltuielile in masura egala pentru achitarea creditului, dat fiind faptul ca obligatia... mai detaliat a fost asumata in interesul familiei, iar Codul Familiei prevede raspunderea solidara a sotilor in aceste cazuri.

16 mai 2017